Frezarki CNC

Czym cechuje się konstrukcja i praca frezarek CNC do metali? Frezarki CNC to urządzenia, które przeznaczone są do obrabiania metalu. Obecnie niejednokrotnie stosuje się frezarki sterowane cyfrowo, z tego powodu, że to niezmiernie szybkie, ekonomiczne, oraz dobre urządzenia z wyposażeniem elektronicznym.
Można by w tym miejscu zapytać, na czym polega praca frezarek CNC? Frezarki CNC zaopatrzone są w układ do sterowania, który to zastosowuje wartości cyfrowe podczas wyznaczania następujących ustawień frezów, w porównaniu do podlegającego obróbce skrawaniem przedmiotu. Dzięki zastosowaniu tego typu sterowania urządzenie takie może sprawnie obrabiać przedmioty mające konkretne kształty o różnorodnych wielkościach.
Frezarki CNC doceniane są przede wszystkich za następujące zalety, jak na przykład: brak wzorników – skraca czas technicznego przygotowania produkcji, krótki czas przestawiania urządzenia na poszczególne automatyczne cykle, niezależność procesu frezowania od zmęczenia pracownika obsługującego urządzenie, a także niski procent braków, przez eliminację błędów popełnianych przez pracownika obsługującego obrabiarkę.

Frezarka CNC AVIA FNE 50 N jest to maszyna, którą charakteryzują ważne parametry, są to między innymi: powierzchnia mocowania, rowki teowe (ich ilość, szerokość i rozstawienie), masa i obciążenie stołu, ilość i zakres obrotów wrzeciona, średnica otworu w podtrzymce, przesuwy takie jak: wzdłużny, pionowy i poprzeczny posuwy robocze oraz przyspieszone i ich ilość, moc silnika do zasilacza hydraulicznego, ale też moc elektropompki układu chłodzenia. Ważna jest również możliwość ręcznego wysuwania pinoli frezarki, największy kąt skrętu głowicy – wynoszący tutaj +-45 stopni, mocowanie narzędzi sprężynowo z siłą do 10000N oraz masa głowicy z przekładką.

Frezarka narzędziowa AVIA FNE 50 N

Frezarka narzędziowa AVIA FNE 50 N

Wyróżniającą właściwością tego rodzaju maszyny CNC jest sztywność, dzięki której frezarka taka sprawdza się ona znakomicie przy frezowaniu przyrządami z ostrzami z węglików spiekanych.
Centra obróbcze CNC do zabiegów frezarskich to z kolei niekonwencjonalne urządzenia o innowacyjnej konstrukcji, wykorzystywane do obróbki materiałów o skomplikowanych formach. Obrabiarki tego rodzaju mogą uzyskiwać wysokie obroty wrzeciona. Pomimo dużej prędkości obróbki, to maszyny wyróżniające się znaczną starannością, ale również zaliczają się do grona najskuteczniejszych urządzeń sterowanych cyfrowo, używanych do obróbki skrawaniem. Takie centra obróbcze mają magazyn na narzędzia – co wyróżnia je spośród innych maszyn CNC do frezowania przedmiotów metalowych.

Centrum obróbcze BAOMA VMC-1060

Centrum obróbcze BAOMA VMC-1060

Centra frezerskie do obróbki skrawaniem cechuje na przykład usprzętowienie w całkowicie zamknięte osłony, śrubowe transportery wiórów, separatory oleju, sondy do pomiaru detalu.
Dobrą renomą cieszą się uniwersalne centra frezerskie Jafo, czy Poręba, a także takie japońskie urządzenia, produkowane przez Mitsubishi Heavy Industries LTD, oraz MAZAK, ale też niemieckie maszyny DMG, Hermle oraz Maho.
Kto może obsługiwać frezarki sterowane numerycznie oraz centra frezarskie? Frezarki CNC i centra frezarskie mogą być obsługiwane przez osoby, przeszkolone z obsługi takich maszyn czy bezpieczeństwa pracy, tzn. zasad bhp, bądź posiadają należytą wiedzę na temat pracy i obsługi takich obrabiarek. Zanim wybierzemy frezarkę CNC, czy centrum obróbcze do frezowania, powinniśmy zastanowić się, jaka maszyna tego typu będzie odpowiednia do przeprowadzania określonych zadań frezerskich, będzie miała odpowiednie parametry oraz będzie szybka, dokładna i wydajna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz